Vypadávanie vlasov alebo ich úplná strata sú označované lekárskym termínom alopecia. Tú môže spôsobiť hneď niekoľko faktorov. Pre mužov sú najčastejšie dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Ubúdanie vlasov sa prejavuje väčšinou nenápadne a časom sa zhoršuje. U mužov sa najčastejšie vyskytujú kúty, lysiny, rednutie a tiež slabnutie vlasov. Čo robiť, keď taký problém nastane?
Prečo mužom padajú vlasy?
K hlavným faktorom, ktoré sa podieľajú na padaniu vlasov u mužov, patrí dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Mnohokrát sa stačí pozrieť na rodičov. Ak majú vo svojom pokročilom veku stále husté vlasy, nemusíte sa báť. Ak je to naopak, začnite s prevenciou včas.
Najčastejšou príčinou straty vlasov u mužov je androgenetická alopécia, teda citlivosť vlasov na pohlavný hormón testosterón, ktorá sa dedí generačne. Ak je hladina testosterónu v krvi vyššia, zvyčajne sa ničí vlasové korienky a vlasy začnú vypadávať. Preto muži strácajú vlasy medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom, kedy majú hladinu testosterónu najvyššiu. S liečbou treba začať skôr, než dôjde k zničeniu vlasových korienkov. Ak muži prídu k lekárovi až vo chvíli, kedy majú "image Fantomasa", vlasy im už nikto vrátiť nepomôže. Keď sa padanie vlasov začne riešiť včas, zastaví sa a najskôr za 4 mesiace začnú vyrastať nové vlasy.
K ďalším faktorom, ktoré spôsobujú stratu vlasov, patrí:
- Stres - ovplyvňuje prekrvenie pokožky hlavy a tým vlasy pripraví o potrebné živiny
- Nedostatok vitamínov - B, C, E
- Nedostatok minerálov - železo, zinok, meď
- Diéty - nedostatok potrebných živín, vitamínov a minerálov
- Zlý krvný obeh - nedostatočné prekrvenie pokožky na hlavne
- Operačný zákrok
- Znečistené ovzdušie
- Ročné obdobia - najviac padajú vlasy na jar a na jeseň
- Časté nosenie čiapok, klobúkov a iných pokrývok hlavy
- Nedostatočná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy - vysušená pokožka hlavy, lupiny
- Nadmerné potenie - zvýšená produkcia potných žliaz
Ako zastaviť vypadávanie vlasov
Je normálne strácať denne 50 - 100 vlasov. Ak vlasy padajú viac ako ste zvyknutí, možno bude stačiť upraviť jedálniček, prečkať ročné obdobie alebo sa prestať stresovať a doplniť živiny. Ak však máte pocit, že sa objavujú kúty a lysiny, poraďte sa s dermatológom.
- Doplňte biotín - Vitamín H, čiže biotín, je nutný pre udržanie zdravých vlasov a pokožky hlavy. U niektorých mužov dokonca zabraňuje vypadávaniu vlasov. Bohaté na biotín sú pečeň, orechy, vaječný žĺtok, karfiol, pivovarské kvasnice, hnedá ryža, zelený hrášok, šošovica, ovos, sója. Denný príjem 100 - 200 mcg pokrýva potrebu organizmu.
- Zamerajte sa na jedálny lístok. Mal by obsahovať dostatok železa, zinku a vitamínov B.
- Ľahnite si denne na 15 min hlavou dole na šikmú podložku, aby sa vám prekrvila pokožka hlavy. Denne tiež robte masáž vlasovej pokožky.
- Vyhnite sa hrubému zaobchádzaniu s vlasmi. Nevysušujte si vlasy vytieraním osuškou. Nepoužívajte k vysušeniu teplovzdušný fén. Vlasy nevyčesávejte kým neuschnú.
- Vyskúšajte špeciálnu kozmetiku - napr. šampóny proti vypadávaniu vlasov či priamo rastová séra alebo vlasové toniká. Ich účinnosť by sa mala ukázať počas prvých 4-6 týždňov, kedy sa zastaví nadmerné padanie a počas 3-4 mesiacov spôsobí rast vlasov nových.
- Nenoste pokrývky hlavy ako sú čiapky, šiltovky, klobúky atď.